Přeposlat BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

15.11.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešní novince si trochu podrobněji představíme nový monitor od společnosti BenQ, a to model s označením SW321C. Tento kousek zaujme vysokým rozlišením, precizním podáním barev a také podporou hardwarové kalibrace.

BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

Tento nový model spadá mezi profesionální monitory a výrobce jím cílí na fotografy, kteří potřebují hlavně co možná nejlepší podání barev, na což se BenQ SW321C zaměřuje. Tento přírůstek do modelové řady SW je přímo na stránkách výrobce označovaný jako ,,Photographer Monitor” a tomu odpovídají jak jeho schopnosti, tak výbava. Na to se ale zaměříme až v závěru a ze začátku si, jako pokaždé, proklepneme design, který se od ostatních modelů spadajících do této modelové řady vůbec nijak neliší. K tomu samozřejmě nebyl vůbec žádný důvod a už na první pohled je jasné, že před sebou máme monitor spíše na práci než na zábavu. Vzhledově působí totiž úplně obyčejně, možná až tuctově a výrobce u tohoto modelu rezignoval i na tenké rámečky okolo displeje, což je dnes jeden z nejpopulárnějších prvků mezi monitory. V této třídě ale není vzhled víceméně vůbec důležitý a mnohem důležitější je to, jaký obraz monitor nabídne a v tom by měl být BenQ SW321C skvělý. Rámečky okolo displeje jsou tedy poměrně rozměrné, přičemž jako celek působí tento model velmi minimalisticky a úsporně. I stojánek s klasickou, obdélníkovou základnou je vesměs obyčejný a celý monitor je vyvedený v matné šedé barvě.

BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

Zpět ale ke stojánku, který nabídne opravdu výborné možnosti co do nastavení polohy a v tomto ohledu si opravdu není vůbec na co stěžovat. Kromě nastavení sklonu v rozsahu od -5 po +20 stupňů je možné monitor natočit, upravit jeho výšku (v rozsahu 150 mm) a neschází ani možnost otočení o 90 stupňů, tedy postavení na pivot. Stojánek jde od šasi snadno odpojit, takže monitor lze pověsit na stěnu a o to se postará standardní držák VESA 100 x 100 mm. V horní části nohy stojánku se nachází integrované madlo určené pro snadné přenášení a ve spodní části lze najít otvor pro organizaci neposedné kabeláže, takže co do praktičnosti je na tom tento monitor opravdu výborně. Ovládání a nastavení probíhá pomocí ovládacího panelu složeného ze senzorových tlačítek, který se nachází v pravé části spodního rámečku (při pohledu zepředu), nicméně to není jediná možnost. Tento monitor je vybavený i dálkovým kruhovým ovladačem Hotkey Puck G2, který je standardně umístěný na základně stojánku, ale můžete si ho dát i kamkoliv jinam, kam až Mini-USB kabel, pomocí kterého se připojuje, dosáhne. Pomocí tohoto kruhového ovladače je možné rychle přepínat mezi přednastavenými režimy obrazu či provádět základní nastavení, takže nebudete muset pokaždé do uživatelského prostředí monitoru.

BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

Kromě tohoto ovladače dostanete spolu s monitorem i odnímatelné stínítko, které ochrání obraz před odlesky okolního svět a pomůže tak s dosažením co možná nejvěrnějších barev. Úhlopříčka tohoto monitoru čítá 32 palců a výrobce na ní použil rozlišení 3840 x 2160 pixelů při poměru stran 16:9 a samozřejmě LED podsvícení. Z toho vyplývá jemnost obrazu o hodnotě 138 dpi, což není vůbec špatné a jeho ostrost tedy bude dostatečná. Monitor pracuje na obnovovací frekvenci 60Hz, jeho odezva je 5ms G2G a statický kontrast čítá 1000:1. Dynamický kontrast se může vyšplhat až na 20000000:1 a maximální jas čítá 250 cd/m2, což není mnoho a minimálně v kontrastu s technologií HDR10, kterou výrobce zmiňuje, to vypadá zvláštně. Dále bychom měli zmínit, že monitor pokrývá 99 % spektra Adobe RGB, 100 % spektra sRGB a nabízí i 95 % DCI-P3. Výrobce vsadil na panel typu IPS, takže kromě reálných barev lze očekávat i velmi široké pozorovací úhly (178 stupňů horizontálně i vertikálně) a celkově po všech stránkách kvalitní obraz. Monitor je přímo z výroby kalibrovaný na přesnost DeltaE ≤2, nicméně podporuje také hardwarovou kalibraci pomocí odpovídajícího kolorimetru a doprovodného softwaru.

BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

Z podporovaného softwaru bychom měli zmínit hlavně CalMAN a LightSpace a co se týče kolorimetrů, tak lze použít třeba přístroje od spolčeností Datacolor nebo X-Rite. Monitor je vybavený spoustou zajímavých funkcí, ze kterých bychom měli jmenovat třeba režim Advanced Black & White, který umožňuje odít scénu do černobílého hávu nebo GamutDuo Mode. Tento režim zase umí rozdělit obrazovku na dvě poloviny a do každé vložit jiný barevný gamut pro co nejlepší přímé porovnání. Zapomenout bychom pak neměli ani na režim Paper Color Sync, který umí přímo na monitoru zobrazit přesně to, co uvidíte na fyzické fotografii po jejím vytištění (upraví podle toho třeba odlesky). Konektivní výbava zahrnuje dva porty HDMI, rozhraní DisplayPort, tři porty USB 3.0 (1x upstream a 2x downstream), port USB-C a neschází ani slot na paměťové karty, což je u monitoru poměrně netypický, avšak praktický doplněk. Tato novinka je již zalistována na oficiálních stránkách výrobce, kde jsou k dispozici i kompletní technické specifikace a přehled toho, co všechno umí. Datum uvedení do prodeje je prozatím neznámé a to platí také o ceně, nicméně je jasné, že se bude jednat o spíše dražší monitor.

BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy

Zdroj: YouTube

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku BenQ SW321C je nový 4K monitor pro fotografy


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.