Přeposlat Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

23.08.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešní novince se trochu podrobněji podíváme na herní monitor od společnosti Alienware, a to na kousek s označením AW5520QF. Jedná se o jeden z nejzajímavějších monitorů poslední doby a zaujme už tím, jak moc je obrovský.

Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

Alienware není ve světě herních monitorů úplně kovaná společnost, ale mezi hráči má tento americký výrobce spadající pod Dell skvělé jméno. Specialitou Alienware jsou herní notebooky a desktopy, ale od odkoupení Dellem v roce 2006 se portfolio této firmy přece jenom rozrostlo. Dnes nabízí Alienware také herní myšky, sluchátka, klávesnice a v neposlední řadě i herní monitory. Ty má tento, v herním světě kultovní, výrobce s hlavou mimozemšťana ve znaku v nabídce aktuálně tři, což není nějak extra závratné číslo a s konkurencí se v žádném případě nemůže měřit. Nejnovější přírůstek do této kategorie v podobě modelu s označením AW5520QF je ale opravdu něco a je to monitor, kterému jen tak něco konkurovat nemůže. I když, vzhledem k enormní úhlopříčce by mohl být tento kousek poměrně snadno zaměnitelný za televizor, protože 55 palců není ve světě monitorů nic běžného. A co si budeme povídat, on tento model jako televizor na první pohled snad i vypadá, a to hlavně díky nízkému stojánku. Ten umožní s největší pravděpodobností pouze základní možnosti nastavení polohy, protože nějaké čachry machry s takto velkým monitorem logicky dělat nepůjdou a moc si neumíme představit 55 palcový monitor postavený na pivot.

Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

Jisté není, jestli půjde tento model pověsit na stěnu, ale pravděpodobně tomu tak nebude, protože žádné vstupy na zádech patrné nejsou a záda jsou poměrně členitá, což pověšení na stěnu pochopitelně brání. Výrobce vsadil na klasickou konstrukci, takže prohnutý panel se nekoná, a to je možná trochu škoda, protože 55 palců s nějakým výraznějším prohnutím už by mohlo uživatele opravdu hezky obklopit. Rámečky po stranách monitoru jsou hezky tenké a tlustší je až rámeček ve spodní části, kde se nachází nápis Alienware. Co se týče ovládání a nastavení, tak u takto velkého monitoru už by bylo nepohodlné řešit něco pomocí klasického ovládacího panelu či joysticku na zadní straně, takže výrobce sáhl po dálkovém ovládání, které je poměrně jednoduché a minimalistické. Ve spodní části tohoto ovladače se nachází obligátní hlava mimozemšťana a tu najdeme také na zádech monitoru, přičemž zde je přítomno také LED RGB osvětlení (AlienFX RGB), tedy prvek u drahých herních monitorů víceméně nezbytný. U něj bude samozřejmě možné upravit si jak barvu, tak styl svícení a pravděpodobně půjde i sladit s osvětlením ostatních periferií. Nyní se tedy můžeme přesunout k technickým specifikacím, což je na tomto monitoru zdaleka to nejzajímavější.

Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

Výrobce totiž vsadil na OLED technologii, který není ani v dnešní době nějak extra rozšířená a spíše, než u monitorů ji najdeme u televizorů (aktuálně vlastně není v prodeji žádný OLED monitor). Výhody OLED technologie jsou jasné a spočívají v dokonalém podání černé barvy, vysokém kontrastu (v tomto případě je statický kontrast 130000:1) a tato technologie nabídne i velmi nízkou odezvu čítající pouhou polovinu milisekundy (0.5ms G2G). To umí v dnešní době nabídnout prakticky pouze TN panely, které ale mají hromadu neduhů (horší barvy i pozorovací úhly). Zmínit bychom měli také vysokou obnovovací frekvenci 120Hz a dá se tedy předpokládat, že tento monitor bude patřit mezi ty úplně nejrychlejší. Maximální jas čítá 400 cd/m2, monitor pokrývá 98.5 % barevného prostoru DCI-P a jeho povrch je ošetřený anti-reflexní vrstvou o hodnotě 2H. Na již zmíněné úhlopříčce 55 palců použil výrobce rozlišení 3840 x 2160 pixelů při poměru stran 16:9, z čehož vyplývá jemnost obrazu čítající 80 ppi, což sice nevypadá jako žádná velká sláva, ale vzdálenost sezení bude u takto velkého monitoru dostatečně velká na to, aby byl obraz dostatečně jemný.

Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

Vzhledem k úhlopříčce je jasné, že umístit monitor na nějaký obyčejný stolík úplně ideální nebude a majitel ho pravděpodobně usadí podobným způsobem, jako klasický televizor. Jedním z hlavních prvků výbavy tohoto modelu je technologie FreeSync, která se stará o lepší synchronizaci mezi grafickou kartou a monitorem, přičemž kromě karet od firmy AMD můžou nově tuto technologii používat i majitelé karet od konkurenční společnosti NVIDIA. Co se týče konektivní výbavy, tak ta zahrnuje hned tři konektory HDMI 2.0, jeden port DisplayPort 1.4, 3.5 mm audio konektor a také audio výstup S/PDIF. Nezapomnělo se ani na USB porty a najdeme zde čtyři porty USB 3.1. Co se týče integrovaných reproduktorů, tak ty zde jsou a disponují opravdu vysokým výkonem 2x 14W, což není ve světě monitorů nic běžného a dá se tedy čekat, že zvuk z nich by měl být na velmi slušné úrovni. Nový Alienware AW5520QF vstoupí na trhy koncem září tohoto roku, a to konkrétně 30. září a výrobce si za něj řekne o 4000 dolarů, což je zhruba 93 080 Kč bez DPH. To je samozřejmě enormní částka, ale tento monitor víceméně nemá žádnou přímou konkurenci a je to takový průkopník OLED herních monitorů, takže je logické, že si to výrobce nechá zaplatit.

Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Alienware AW5520QF je obrovský, 55 palcový OLED monitor pro hráče


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.