Přeposlat BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa

08.04.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Dnes zavítáme ke společnosti BenQ, která představila dva profesionální monitory z modelové řady PV. Novinky se jmenují PV3200PT a PV270 a obě potěší jak velmi dobrými specifikacemi, tak vysokým rozlišením a dobrou výbavou.

BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa

Pro společnost BenQ se jedná o vůbec první monitory určené speciálně pro úpravu videí a různé postprodukční editace. Oba modely jsou si po designové stránce velmi podobné a kombinují v sobě ostré linie a vcelku tenké rámečky okolo displeje, což je prvek v dnešní době vítaný. Na první pohled patrné rozdíly jsou v oblasti stojánku, kdy má model PV270 trochu netradičně tvarovanou základnu se dvěma samostatnými plochami. Model PV3200PT má základnu standardní a oba monitory jsou vybaveny otvorem v noze pro uložení neposedné kabeláže. V oblasti polohování jsou na tom oba modely výborně a vlastně jim vůbec nic nechybí. Lze si upravit sklon (-5 až 20 stupňů), monitory je možné natočit, upravit výšku (ve slušném rozsahu 150 mm) a samozřejmě nechybí ani možnost postavení na pivot, což je u vyloženě profesionálního modelu určitě nezbytné. Stojánek je navíc odpojitelný a je tak možné použít standardní držák VESA 100 x 100 mm k ukotvení na stěnu. Zajímavostí na modelu PV3200PT je v základně stojánku integrovaný ovladač, pomocí kterého lze jednoduše a rychle přepínat mezi přednastavenými módy.

BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa

Nyní se můžeme vrhnout na technické specifikace a začneme větším PV3200PT. Ten nabídne úhlopříčku obrazu 32 palců a 4K rozlišení čítající 3840 × 2160 pixelů, což vyústilo v jemnost o hodnotě takřka 138 ppi. Výrobce použil panel typu IPS, takže pozorovací úhly čítají 178 stupňů horizontálně i vertikálně a můžeme čekat i perfektní podání barev. Když už jsme u těch barev, tak tento monitor pokrývá 100 % spektra sRGB a 100 % Rec. 709. Samozřejmě nechybí ani podpora hardwarové kalibrace a monitor spolupracuje se softwarem Palette Master Element. Hlavní zbraní tohoto modelu by měly být naprosto přesné barvy s průměrem Delta E≦1.5. Příplatkový Software Development Kit (SDK) pak umožní studiím nebo poskytovatelům kalibračního softwaru větší angažovanost v konkrétních kalibracích. Odezva tohoto monitoru čítá vcelku standardních 5ms G2G, typický jas dosahuje hodnoty 250 cd/m2 a statický kontrastní poměr je 1000:1 (dynamický se může vyšplhat až na 20000000:1).

BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa

Typická spotřeba byla spočítána na 43.98W, což není vzhledem k velikosti a rozlišení žádná velká hrůza. Konektivní výbava je pak velmi slušná a obsahuje klasický HDMI port ve verzi 1.4, rozhraní DisplayPort, mini DisplayPort a neschází ani USB hub s trojicí portů USB 3.0 (2 x downstream a 1 x upstream). Úplně nakonec jsme si nechali rozměry čítající 436.4 x 740.3 x 65.6mm a hmotnost, která se zastavila na hodnotě 12.2 kg a z těchto údajů je dobře patrné, že se jedná o pořádný kus techniky. Tento zajímavý profesionální monitor by se měl začít prodávat co nevidět, ale jeho zatím bohužel zůstává neznámá. Je ale jasné, že nízká nebude a že si BenQ za tento velmi dobře vypadající a technicky pokročilý kousek nechá pořádně zaplatit. Nyní se můžeme v rychlosti přesunout k menšímu modelu s označením PV270, který se od svého většího sourozence liší hlavně velikostí a rozlišením. Na 27 palcích má tento monitor rozlišení QHD, tedy 2560 x 1440 pixelů. Výsledná jemnost obrazu dosahuje hodnoty 109 ppi a je tedy o něco horší, než u většího PV3200PT se 4K rozlišením.

BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa

I tento model spadá do kategorie profesionálních produktů určených pro úpravu videí a samotný výrobce uvádí, že monitor je ,,Hollywood-ready”, a to díky certifikaci Technicolor Color Certified. Za zmínku stojí hlavně 100% pokrytí spektra Rec.709, 99% pokrytí spektra Adobe RGB a 96% pokrytí DCI-P3. Nechybí ani podpora hardwarové kalibrace a softwaru Palette Master od X-Rite. I u tohoto modelu pak přesnost barev odpovídá hodnotě Delta E ≦ 1.5 a uživatelé určitě ocení i vestavěný senzor, který se stará o dokonalou stabilizaci podsvícení a ustálí jas tak, aby byl stejný po celé ploše monitoru. Díky podpoře snímkování 24p je možné prohlížet si videa se správným časováním a v jejich nativním snímkování. BenQ PV270 by se měl začít prodávat v průběhu tohoto měsíce, ale jeho cena prozatím zveřejněna nebyla. Dá se čekat, že tento model bude levnější, než větší PV3200PT, ale i tak se jedná o velmi zajímavý kousek. Spolu s monitorem pak majitel dostane i stínítko pro eliminaci odlesků od okolního světla.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku BenQ PV3200PT a PV270: Profesionální monitory pro úpravy videa


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.