Přeposlat Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

03.05.2019 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost Samsung představila nový monitor s označením S27R750Q, který spadá do modelové řady SR75. Tento kousek zaujme WQHD rozlišením, obnovovací frekvencí 144Hz a také netradičně řešeným stojánkem.

Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

Na trhu je aktuálně několik monitorů kombinujících úhlopříčku 27 palců, WQHD rozlišení a VA panel, což jsou hlavní parametry i dnešní novinky s označením S27R750Q. Tento kousek je ale něčím unikátní, a to něco je jeho stojánek. Jak jsme se již zmínili, tato modelová řada nese označením SR75 a sám výrobce ji označuje jako ,, Space Monitors“. Ono ,,space“ ale neznačí vesmír, nýbrž prostor a Samsung zvolil toto označení z toho důvodu, že díky unikátně řešenému stojánku bude tento monitor zabírat na stole jen velmi málo místa. Tento monitor se nepokládá klasicky na stůl, jeho speciální stojánek ve formě jakési svorky slouží k ukotvení na zadní hranu stolu a vlastně jediné, co se nachází na stole, je horní strana čelisti této svorky (rozvor je 90 mm, takže ukotvení bude možné i na tlustý stůl). Stojánek umožňuje výškové nastavení a to tak, že monitor si uživatel sklopí směrem k sobě a výška je tedy určena tím, jak blízko k sobě ho budete mít. Speciální, poměrně robustní pant umožňující sklopení byl testovaný na 5000 pohybů, takže by měl být opravdu trvanlivý a na zádech monitoru se pak nachází výřez, do kterého stojánek v napřímeném stavu hezky zapadne.

Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

Když ho tedy bude mít uživatel v horní pozici, bude tvořit noha stojánku s šasi monitoru jednu rovinu a bude tak možné mít ho umístěný rovnoběžně se zdí. A právě to je jedna z hlavních výhod tohoto řešení. Když nebude uživatel aktuálně monitor používat, připlácne ho na zeď a prostor, který bude zabírat na pracovním stole, se zmenší na minimum, přičemž dle Samsungu se zvedne použitelné místo na stole až o 40 %. Výškové nastavení je možné v rozsahu 0 až 213.9 mm, a to je pochopitelně jediné možné nastavení polohy monitoru. Samotný design tohoto modelu je povedený a dominují mu tenké rámečky okolo displeje, které jsou stejně tenké po stranách i v horní části. Ve spodní části už je rámeček nepatrně tlustší, ale to samozřejmě ničemu nevadí. Ovládání a nastavení probíhá pomocí joysticku umístěného na zadní straně, v pravém spodním rohu (při pohledu zepředu) a je tedy jasné, že joystick bude přístupný pouze v případě, že monitor nebude natlačený na zdi. V noze stojánku se nachází také decentní prohlubeň, do které se vkládá kabel a na zádech tedy nebude ze šasi nic přesahovat.

Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

Šasi monitoru je hezky ploché a jeho kompletní rozměry jsou 614.8 x 730.3 x 115.5 mm, přičemž hmotnost se zastavila na hodnotě 5.8 kg, což pochopitelně platí pro konfiguraci s připojeným stojánkem (odpojení a pověšení na stěnu pomocí držáku VESA možné není). Nyní se můžeme přesunout k technickým specifikacím a začneme úhlopříčkou, která čítá již zmíněných 27 palců. Na ní výrobce použil WQHD rozlišení 2560 x 1440 pixelů při poměru stran 16:9 a z toho nám vychází jemnost obrazu o hodnotě 109 ppi, což odpovídá FullHD rozlišení na 20 palcích. Použitá technologie panelu je VA, takže se můžeme těšit na dobré podání barev a tato technologie nabídne i široké pozorovací úhly čítající 178 stupňů horizontálně i vertikálně. Odezva se zastavila na hodnotě 4ms G2G, maximální jas se může vyšplhat až na 250 cd/m2 a statický kontrastní poměr je 3000:1. Monitor pracuje na obnovovací frekvenci 144Hz a pokrývá 100 % spektra sRGB. Samsung tímto modelem cílí hlavně do pracovní sféry a jeho hlavními prvky výbavy jsou systémy Picture-in-Picture a Picture-by-Picture.

Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

Funkce PbP umožňuje zobrazení obrazu ze dvou zdrojů zároveň a PiP zase umí upravit velikost obrazu z druhého zdroje (až na 25 % plochy monitoru) a umístit ho kamkoliv. Výrobce samozřejmě nezapomněl ani na ochranu zraku uživatelů a vybavil tento model technologiemi Flicker Free a Low Blue Light (LBL). Zatímco první jmenovaná eliminuje problikávání podsvícení, druhá se stará o redukci modré, tedy té nejvíce škodlivé složky světla. Konektivní výbava je velmi jednoduchá a zahrnuje pouze HDMI konektor a mini DisplayPort, přičemž spolu s monitorem dostane uživatel speciální kabel kombinující HDMI a připojení do elektrické sítě. Na USB porty už se nedostalo a výrobce do výbavy nezahrnul ani vestavěné stereo reproduktory. Kompletní specifikace tohoto monitoru a veškeré informace o něm jsou k dispozici na oficiálních stránkách výrobce a tento zajímavý kousek se pomalu dostává do prodeje. Aktuálně se prodává na trzích v USA, kde se dá sehnat za zhruba 400 dolarů (cca 9 145 Kč bez DPH). Dá se předpokládat, že postupem času bude tato novinka dostupná i v Evropě.

Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Samsung S27R750Q je stylový monitor, který umí šetřit místo na stole


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.