Přeposlat ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

05.08.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

V dnešní novince se trochu podrobněji podíváme na nový monitor od společnosti ViewSonic, a to na model s označením VP2468. Tento monitor nabídne moderní IPS panel, tenké rámečky a podporu kolorimetrů X-Rite.

ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

Výrobce tento monitor profiluje jako profesionální model určený hlavně pro fotografy, grafiky a ostatní pracovníky, kteří vyžadují v první řadě hlavně dokonalé barevné podání. Po stránce specifikací se jedná o vskutku zajímavý monitor, ale na to se podíváme až později a začneme jako vždy designem. Ten se také povedl a v oblasti vzhledu zaujmou hlavně poměrně tenké rámečky okolo displeje, což nebývá ve světě profesionálních monitorů zrovna dvakrát běžné. Rámeček je navíc tenký po celém obvodu stejně, takže zobrazovací plocha vypadá na první pohled větší, než jaká ve skutečnosti je. Tenké rámečky mají ještě jednu výhodu, a to při zapojení více monitorů vedle sebe, kdy vznikne velmi pouze malý předěl mezi jednotlivými monitory. Kompletní rozměry tohoto modelu jsou 539 x 519 mm x 215 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 5.65 kg, přičemž oba údaje platí při připojeném stojánku. Na přední straně nenajdeme žádný rušivý element, tedy žádné logo, nápis ani nic podobného a je to tak vskutku minimalistický model.

ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

Ovládací panel je uložený na boku, až za hranou displeje a skládá se z klasických funkčních tlačítek a těch je zde hned šest. Zajímavý je i stojánek, který obsahuje rozměrnou základnu, díky čemuž by měla být stabilita výborná za jakýchkoliv podmínek. Zdvojená noha stojánku (do mezery jde uspořádat kabeláž) je poměrně masivní a určitě potěší fakt, že při nastavení polohy budete mít naprosto volnou ruku a dokonalou svobodu. Stojánek totiž nabízí kompletní možnosti upravení polohy, takže je možné upravit sklon (-5 až +20 stupňů), monitor jde naklopit a samozřejmě neschází ani výškové nastavení (0 - 130 mm) a postavení na pivot, tedy otočení o 90 stupňů. Monitor je navíc vybavený senzorem, který hlídá polohu a při otočení o 90 stupňů obraz automaticky přetočí, takže se není potřeba starat o softwarové přetočení. Jak jsme již uvedli výše, stojánek je odnímatelný a monitor je tak možné pověsit na stěnu, a to pomocí standardního držáku VESA 100 x 100 mm. V oblasti ergonomie je tedy všechno v nejlepším pořádku, nicméně to se u profesionálního monitoru tak nějak čeká.

ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

Nyní se můžeme pustit do specifikací, které stojí na úhlopříčce obrazu 23.8 palce a klasickém fullHD rozlišením, které čítá 1920 x 1080 bodů při poměru stran 16:9. O podsvícení se postaraly LEDky (W-LED) a výrobce na tomto monitoru použil panel typu IPS, a to konkrétně AH-IPS od společnosti LG. To má výhody hlavně v barevném podání a širokých pozorovacích úhlech, které jsou klasických 178 stupňů horizontálně i vertikálně. Jas dosahuje hodnoty 250 cd/m2, statický kontrastní poměr je 1000:1 a hodnota dynamického kontrastu se může vyšplhat až na 20000000:1. Monitor pracuje na obnovovací frekvenci 60Hz a jeho odezva čítá 5ms G2G, ale to není u profesionálních modelů nijak zvlášť podstatné a daleko důležitější je barevné pokrytí. V tomto ohledu si opravdu není na co stěžovat, protože tento monitor pokrývá 100 % spektra sRGB a navíc podporuje hardwarovou kalibraci pomocí kolorimetrů X-Rite (i1Display Pro, i1Pro 2 and CS-XRi1). Kalibrace probíhá prostřednictvím softwaru Colorbration, který firma ViewSonic vyvinula právě s experty z X-Rite.

ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

Monitor je dále vybavený samozřejmě také přednastavenými módy obrazu pro sRGB, EBU, SMPTE-C a REC709. Nezapomnělo se samozřejmě ani na funkce jako flicker-free (zabraňuje problikávání podsvícení) nebo Low Blue Light (eliminace modré složky světla, což zabraňuje vyšší únavě očí). Konektivní výbava je velmi dobrá a zahrnuje klasický HDMI konektor, DisplayPort, mini DisplayPort a samozřejmě neschází ani audio jack pro připojení sluchátek. Zmínit bychom měli také přítomnost hned pětice portů USB 3.0, takže připojení externích periferií bude zcela jistě hračka. Monitor není vybavený vestavěnými reproduktory, ale to vzhledem k zaměření nijak zvlášť nevadí. Zatím není jasné, kdy se tento monitor začne v Evropě prodávat, ale první informace mluví o zahájení prodeje v srpnu tohoto roku. Cena by se měla pohybovat okolo 320 dolarů, což je po přepočtu zhruba 7 740 Kč bez daně a to není za takto dobře vybavený, profesionální monitor nijak zvlášť přehnané.

ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku ViewSonic VP2468: Profesionální monitor pro grafiky a fotografy


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.