Přeposlat Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

15.01.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Před několika lety se o panelech typu OLED mluvilo jako o velmi blízké budoucnosti a o tom, že jednou nahradí konvenční panely. To se sice doposud nestalo, ale společnost Dell nyní představila první ,,mainstreamový“ monitor, který je na tomto typu panelu postavený.

Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

Novinka se jmenuje UP3017Q a dalo by se říct, že se jedná o první konzumní monitor postavený na OLED technologii. Tento typ displeje se začíná pomalu rozmáhat ve světě notebooků a tabletů, přičemž novinky s OLED se ukázaly, stejně jako tento monitor, na veletrhu CES 2016. Nový hybrid od Lenova s označením ThinkPad X1 je OLED displejem vybavený a dá se tak čekat, že se v tomto roce OLED displeje rozšíří trochu víc i do konzumní sféry. Například v oblasti smartphonů se nejedná o žádnou závratnou novinku, protože telefony s displeji odvozenými od technologie OLED jsou dostupné již nějaký ten pátek a hlavním průkopníkem v tomto odvětví je Samsung s technologií Super AMOLED. Je tedy trochu zvláštní, že první produkční monitor s OLED technologií ukázal Dell a ne právě Samsung, který se v této technologii angažuje hodně a již opravdu dlouho. Ve finále je to samozřejmě úplně jedno a dá se očekávat, že se s touto technologií brzy vytasí i jiní výrobci.

Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

Pojďme se ale trochu podrobněji podívat na již zmíněný monitor s označením UP3017Q, který vypadá vskutku úžasně a hned na první pohled zaujme velmi tenkým rámečkem. Právě v oblasti tenkosti rámečků se v poslední době rozhořela mezi výrobci solidní válka a každý se snaží přijít s ještě tenčím rámečkem, než ten před ním. Se svou troškou do mlýna přichází i Dell a své tenké rámečky pojmenoval InfinityEdge, přičemž je najdeme i na dnes představované novince. Ve spodní straně monitoru je rámeček sice o něco málo tlustší (nachází se zde ovládací panel), ale pořád to vypadá skvěle a zobrazovací plocha tohoto modelu působí vskutku impozantně. Stojánek má docela rozměrnou základnu, takže by měl monitoru poskytnout dobrou stabilitu a v jeho noze najdeme otvor pro zkrocení neposedné kabeláže. O možnostech nastavení polohy se zatím bohužel nic neví, ale jedná se o novou vlajkovou loď Dellu, takže by mělo být polohování na velmi vysoké úrovni (očekáváme sklon, výšku, pivot).

Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

Tou hlavní hvězdou u tohoto vpravdě atraktivního kousku jsou ale technické specifikace a začneme úhlopříčkou. Ta má hodnotu rovných 30 palců, takže se jedná o pořádný kousek hardwaru a jak jsme se již zmínili, výrobce použil technologii OLED. To má hned několik velkých výhod a jedna z hlavních je v rovnoměrnosti podsvícení. Klasické monitory mají podsvícení řešené pomocí LEDek, ale u OLED technologie vyzařují světlo přímo pixely, takže podsvícení bude vždy na 100% rovnoměrné bez neduhů vyplívajících z klasického typu podsvícení. Dalším velkým plusem je dokonalé podání černé barvy, protože u OLED se při zobrazení černé jednotlivé pixely vypínají a podání černé barvy u OLED je prozatím u ostatních technologií takřka nedosažitelné. Z toho vyplývá také fakt, že při převaze černé barvy na monitoru bude klesat jeho spotřeba a tmavé scény budou méně náročné na energii, než světlé. Díky zhasínání pixelů při zobrazení černé barvy má Dell UP3017Q naprosto fantastický kontrast čítající 400000:1.

Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

I zbytek specifikací vypadá skvěle a monitor zvládne pokrýt 100% spektra AdobeRGB a 97.8% spektra DCI-P3, přičemž barevný prostor DCI-P3 se v současné době používá výhradně ve světě kinematografie. Ještě jsme nezmínili rozlišení, takže vězte, že výrobce použil rozlišení čítající 3840 × 2160 pixelů. Výsledná jemnost obrazu tedy čítá necelých 147 ppi, což sice není v dnešní době žádná velká sláva, ale v případě tohoto modelu se nehraje na jemnost, ale na technologii. Zmínit bychom měli také extrémně nízkou odezvu o snové hodnotě 0.1ms, která sice evokuje hraní, ale pro hráče tento monitor určený pravděpodobně nebude a podle Dellu po něm sáhnou spíše profesionální uživatelé. OLED technologie ale nemá jenom výhody a pochopitelně se jí nevyhnulo ani několik negativních vlastností. Tou hlavní je vypalování jednotlivých pixelů a tím pádem nižší životnost proti konvenčnějším technologiím. OLED panely zkrátka stárnou a nejvíc trpí při konstantním zobrazení stejného obsahu.

Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q

Dell se ale na tyto problémy ale zaměřil a osadil monitor technologiemi, které by měly tyto negativní vlastnosti potlačit. Monitor je vybavený senzorem, který detekuje, zda před ním někdo sedí a pokud ne, tak ho vypne. To není žádná závratná novinka a známé to i z jiných monitorů, kde má ale tato vlastnost spíše šetřící funkci. Monitor by měl zvládnout rozpoznat statický obraz a nějakým způsobem se postarat o to, aby se pixely přepínaly a předešlo se tak brzkému vysvícení. Zmínit bychom měli také přítomnost rozhraní USB 3.1 Type-C a cenu, která se vyšplhala opravdu hodně vysoko. Prodej by měl začít na konci března tohoto roku a Dell si za tento vpravdě unikátní kousek elektroniky řekne o 4999 dolarů, což je v přepočtu zhruba 124 770 Kč bez DPH. To je opravdu hodně vysoká částka, ale Dell UP3017Q je v oblasti OLED monitorů průkopníkem a dá se očekávat, že ceny postupem času klesnou. Je určitě jenom otázkou času, kdy představí své OLED monitory i konkurenční výrobci.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Dell představil první konzumní OLED monitor: UltraSharp UP3017Q


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.