Přeposlat Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou

27.03.2015 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Japonská společnost EIZO představila nový profesionální monitor s označením CG248-4K, který se vyznačuje hlavně vysokým rozlišením na malé úhlopříčce. Kromě toho je tento model vybavený také vestavěnou kalibrační sondou, takže se jedná o vskutku vyspělý monitor pro ty nejnáročnější uživatele.

Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou

Jedná se o menšího sourozence modelu CG318-4K, o kterém jsme si v minulosti již psali, a pokud někdo shání profesionální monitor a nechce velkou úhlopříčku (v případě CG318-4K je to 31 palců), bude CG248-4K jednou z nejlepších možností. Novinka cílí hlavně na grafiky nebo pracovníky s videi a fotografiemi, kteří požadují co možné nejlepší barevnou přesnost a tomu odpovídá také výbava a technické specifikace, které jsou vskutku impozantní. Na techniku se ale podíváme až později a začneme jako vždy designem, který je v první řadě funkční a staví hlavně na jednoduchosti. Rámečky okolo displeje nejsou nijak extra tenké a vlastně ani být nemůžou, protože v horním rámečku je ukrytá vestavěná kalibrační sonda. Ta vyjíždí z vystouplé části rámečku a kromě vlastní kalibrace zvládne fungovat zcela samostatně, takže jde například nastavit tak, aby se v určitý čas spustila a obraz překalibrovala. Ve spodní části rámu má své místo ovládací panel a zmínit musíme také stojánek s robustní nohou a kruhovou základnou. V její zadní části je umístěno očko pro zkrocení neposedné kabeláže a vzhledem k zaměření monitoru je jasné, že možnosti nastavení polohy jsou velmi dobré.

Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou

Kromě klasického sklonu lze upravovat také natočení, výšku a nechybí ani možnost postavení na pivot. Technické specifikace staví hlavně na úhlopříčce obrazu 23.8 palce a vysokém rozlišení, které čítá 3840 x 2160 pixelů a tato kombinace dává dohromady perfektní jemnost o hodnotě 185 ppi. V době smartphonů s jemností klidně přes 500 ppi se to sice může zdát jako málo, ale monitor je trochu něco jiného a v této oblasti je 185 ppi opravdu úctyhodný výsledek. O podsvícení se samozřejmě postaraly LEDky, statický kontrastní poměr je 1000:1 a pozorovací úhly jsou širokých 178 stupňů horizontálně i vertikálně. Takto širokých pozorovacích úhlů bylo dosaženo hlavně díky použití IPS panelu, který by měl zaručit už ve standardu dobré podání barev a celkově opravdu kvalitní obraz. Jas může mít hodnotu až 350 cd/m2 s výrobce se chlubí také 99 % pokrytím barevného prostoru Adobe RGB a 93 % pokrytím DCI-P3. U profesionálního monitoru je samozřejmě důležité také rovnoměrné podsvícení a stabilita barev a ve všech těchto ohledech by měl tento model excelovat.

Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou

Vraťme se ale ještě na chvíli ke kalibraci, která je sice prováděna už v továrně, ale díky přítomnosti vestavěné sondy si může překalibrovat obraz i koncový uživatel. Ten k tomu dostane software ColorNavigator 6 a ColorNavigator NX a jak jsme se již zmínili, sonda jde naprogramovat na určitý čas, aby provedla kalibraci sama. Konektivní výbava je slušná a zahrnuje dva porty HDMI, dva porty DisplayPort 1.2 a nechybí ani USB hub. Ten je osazený třemi porty USB 3.0, což usnadní připojení externích periferií a porty podporují také nabíjení, takže je bude možné použít k nabití například smartphonu nebo tabletu. Spolu s monitorem bude možné koupit i stínítko sloužící k eliminaci odlesků okolního světla a barvy tak budou stabilní za jakýchkoliv podmínek okolí. Prodej tohoto monitoru odstartuje na domácím trhu v Japonsku, a to koncem dubna. Cena pro Japonsko byla stanovena na 270 000 jenů, což je v přepočtu značných 56 640 Kč, ale jedná se o top monitor ve své kategorii a za to se prostě platí. Cena pro ostatní trhy zatím známá není a výrobce na monitor poskytne záruku na 5 let nebo na 30 000 hodin provozu.

Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Eizo CG248-4K: Profi monitor s jemným obrazem a vestavěnou kalibrační sondou


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.